FORGOT YOUR DETAILS?

PhD Beta Alanine – Бета Аланин

1,049.00 ден

КАПСУЛИ БЕТА АЛАНИН, 90

Бета аланинот најчесто го користат спортистите, бидејќи го подобрува траењето на силата и ги ублажува млечните киселини. Идеален додаток е и за секој што едноставно сака да си ги подобри атлетските перформанси.

Опис

Зошто Бета Аланин?

  • 11:1 сооднос на бета аланин и Л-хистидин
  • Помага во подобрување на издржливоста и силата
  • Го намалува таложењето на млечната киселина во мускулите

Пакување: 90 меки капсули

 

Што e Бета Аланин?

Бета аланинот е единствената природна бета-амино киселина и е класифицирана како неесенцијална. Има широка употреба кај спортистите и најчесто се користи во комбинација со Л-хистидин. Kапсулите Бета Аланин на PhD нудат сооднос 11:1 на бета аланин и Л-хистидин. Важно е да се напомене бета аланинот е најчесто познат ефектите на чешање што ги предизвикува по конзумирање, особено на додатоци во исхраната за пред вежбање.

Придобивки од Бета Аланин 

Комбинирањето на бета аланин и Л-хистидин помага да се зголеми нивото на карнозин во организмот. Карнозин не само што е антиоксиданс кој помага во намалување на оксидативниот стрес, туку исто така ја ублажува млечната киселина (водородни јони), што всушност значи дека можете подолго да тренирате со повисок интензитет.

За кого е наменет Бета Аланин?

Бета аланинот е екстремно популарен кај спортистите, бидејќи докажано го подобрува траењето на силата и ги ублажува млечните киселини (водородни јони). Бета аланинот е идеален и за секој што едноставно сака да ги подобри атлетските перформанси.

 

Употреба

Како што споменавме, бета аланинот е застапен во повеќето додартоци во исхраната за пред вежбање што доведува до чувство на чешање. Многу корисници на Бета Аланин го претпочитаат овој метод на конзумирање, но најчесто содржината е прилично мала. Ако можете да ги толерирате напливите на чешање, тогаш можете да внесувате доза помеѓу 3-5g бета аланин дневно. Не е задолжително да се конзумира пред вежбање, можете да го земете во текот на денот и нашиот совет е да започнете со помала доза и постепено да ја зголемувате.

 

Нутритивни информации

  • Без глутен
  • Без соја
  • Без ГМО
  • Без палмино масло
  • Без млечни производи
  • Халал
Во една порција (3 капсули) Во дневна порција (6 капсули)
Бета Аланин 1375.02mg 2750.04mg
Л-Хистидин 124.98mg 249.96mg

 

Состав

Бета аланин, Л-хистидин HCI, средство против згрутчување (магнезиум стеарат), средство за зголемување на волумен (малтодекстрин), желатинска капсула (желатин 98%, титаниум диоксид 2%).

Без состојки кои содржат глутен, но не е тестирано за целосно отсуство на глутен (<20ppm).

TOP